П'ятниця

19.04.2019

09:30

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Він освятив Богоявленський собор

В губернському і єпар­хіальному центрі Волині – Житомирі 13 (26) квітня 1902 р. помер архієпископ Волинський і Житомирський Модест (Даниїл Костянтинович Стрельбицький) – визначний ієрарх православної церкви, церковний історик, організатор краєзнавчих досліджень і музейної справи. Нащадок давнього шляхетського роду, коріння якого сягало часів Галицько-Волинської держави, він народився 17 (29) грудня 1823 р. на Поділлі, де його найближчі предки ряд поколінь спадково обіймали священицькі місця.

В дитинстві, вирвавшись із лабет важкої хвороби, дав обітницю стати ченцем, що і здійснив після закінчення духовної семінарії у Кам’янці-Подільському. Отож, у Київську духовну академію поступив вже ієромонахом, потім десятки років викладав і очолював духовні училища і семінарії в різних куточках імперії – від Слуцька до Іркутська. І всюди займався церковною історією, збирав стародруки, рукописи, інші старожитності, якими поповнював археологічний музей своєї альма-матер у Києві. А коли пройшов архієрейське висвячення, у кожному кафедральному місті свого єпископського служіння (крім Єкатеринбурга, де був нетривалий час), організовував церковно-археологічні музеї і давньосховища – і в Холмі, і в Нижньому Новгороді, і в Житомирі, куди прибув у 1889 р. (тоді вперше за шість десятиліть волинську кафедру обійняв архієрей українського походження).

Під керівництвом владики Модеста пройшли – в т. ч. і в Острозі – відзначення 900-річчя Волинської єпархії (1892 р.), і з нагоди цього ювілею наступного 1893 р. в Житомирі відкрилися Волинське церковно-археологічне товариство і Волинське єпархіальне давньосховище. Ці інституції, очолювані Орестом Фотинським, зробили немало і для збереження пам’яток доби князів Острозьких і Острозької академії. Між іншим, владика Модест домігся повернення на Волинь вивезених у Великоросію п’ятисвічників князя Острозького 1575 р., які вже після смерті ієрарха були передані в Острог (один з них нині експонується у нашому, інший – в Дубенському замку).

В 1891 р. архієпископ освятив відбудований з руїн Богоявленський собор в Острозі і приділ в ньому в пам’ять преподобного Федора Острозького.

Цікавий факт – архієпископ Модест відзначив дипломом почесного члена Волинського церковно-археологічного товариства 35-річного професора Михайла Грушевського, який саме тоді творив у Львові – за межами Російської імперії – перші томи «Історії України-Руси».

Ведучий рубрики Микола МАНЬКО, 
заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острога

№ 17 від 25 квітня 2015 р. Категория: Наш історичний календар | Просмотров: 221 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]