Неділя

21.04.2019

17:08

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Він першим в українському театрі дав сценічне життя постатям князів Острозьких

У с. Григорів (нині Рогатинський район Івано-Франківської області) 3 серпня 1833 р. в родині священика народився Омелян Огоновський – український вчений-філолог, письменник, громадський діяч. За понад три десятиліття своєї наукової та просвітницької діяльності (помер він 28 жовтня 1894 р. у Львові) О. Огоновський став однією з провідних постатей українського відродження Галичини і духовного єднання цього краю з Великою Україною.

Коли він очолив кафедру руської (української) мови і літератури Львівського університету, студентство під його впливом змінювало свої погляди і позицію з москвофільських на проукраїнські (народовські), а від мертвого «язичія» зверталося до живої української мови – спільної з наддніпрянськими братами, єднанню з якими сприяли і наукові праці професора з мовознавства і правознавства. Зокрема, О. Огоновський став автором першої фундаментальної праці з історії української літератури у шести томах від найдавніших часів до кінця ХІХ ст. А ще були український переклад «Слова о полку Ігоревім» і повне видання «Кобзаря» із вступною статтею про життя і спадщину Т. Шевченка (сучасники назвали цю працю «великим поступом» у шевченкознавстві).

Омелян Огоновський був одним із засновників Товариства «Просвіта» (і 17 років його головою), Товариства «Рідна школа», Наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка, головою оргкомітету з перепоховання у Львові праху свого великого попередника Маркіяна Шашкевича.

Історія Волині і роду князів Острозьких дала поштовх до написання двох найвідоміших художніх творів Омеляна Огоновського – драматичних поем «Федько Острозький» (1861 р., переробка для сцени 1882 р.) та «Гальшка Острозька» (1887 р.). Обидва ці драматургічні твори мали не лише видавничу, але і сценічну історію, що має продовження і в наші дні. Вперше на сцені українського театру з’явилися визначні постаті князів Острозьких – патріотів і оборонців рідної землі. Ось як характеризував п’єси Огоновського львівський сучасник-рецензент: «… характери консеквентні і умотивовані, діалоги пливуть природньо і невимушено, чувства розвиваються постепенно на очах зрителя. Композиція знаменита, а інсценізація так удачна, що удержує зрителя в великій цікавості».

У травні 2003 р. п’єса О. Огоновського «Гальшка Острозька» отримала нове життя на сцені Рівненського муздрамтеатру у постановці режисера Мирослава Гринишина з відомого театру «Бенюк і Хостікоєв Театральна компанія» з адаптацією авторського тексту для сучасного театрального глядача Андрія Батьковського – співрежисера вистави. Глядачам запам’ятався завершальний її епізод – коли душі княжни Гальшки та її великого кохання князя Дмитра-Байди Вишневецького (обоє вони, до речі, праправнуки князя Федора Острозького) єднаються в небесах – актори в білих шатах піднімаються вгору назустріч один одному.

Ведучий рубрики Микола МАНЬКО, заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острог

№ 31 від 1 серпня 2015 р. Категория: Наш історичний календар | Просмотров: 263 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]