Вівторок

23.04.2019

21:00

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Він причетний до реставрації замку князів Острозьких

Сто сорок п’ять років тому – 22 липня 1870 року – в Іркутську народився Петро Петрович Покришкін – визначний архітектор-реставратор і педагог, дійсний член Імператорської археологічної комісії з 1902 року і академік архітектури з 1909 року. Значна частина його науково-реставраційної праці пов’язана з українськими землями та їх храмовими і оборонними пам’ятками архітектури. На основі досліджень Петра Покришкіна архітектор Олексій Щусєв розробив проект, за яким здійснив реконструкцію Свято-Василівського собору в Овручі. Академік провадив часткові розкопки Золотих воріт у Києві. Серед архітектурних пам’яток України, реставрованих за проектом і під керівництвом П. Покришкіна – Юр’єва божниця в Острі, церква Спаса на Берестовій в Києві, мечеть Хан Джамі та інші споруди Ханського палацу в Бахчисараї. 

В 1915 році академік очолив Комісію з вивчення шкоди, завданої пам’яткам архітектури в ході воєнних дій на фронтах Першої світової війни. В ці роки він безпосередньо перебував в зоні військових дій на територіях Буковини, Галичини і Західної Волині, займаючись фотофіксацією, описами та дослідженнями споруд давнини, в першу чергу – храмів.

Академік П. Покришкін став науковим консультантом реставрації замку князів Острозьких у нашому місті. Як відомо, 20 грудня 1912 року проект і кошторис реконструкції Острозького замку, інші матеріали, підготовлені за дорученням Братства ім. князів Острозьких волинським єпархіальним архітектором Володимиром Леонтовичем, були представлені Імператорській археологічній комісії. За рішенням комісії в Острог були відряджені академік П. Покришкін і художник-архітектор Д. Мілєєв, які в січні 1913 року обстежили замкову бу­дівлю. П. Покришкін надав рекомендації щодо ремонту замкового даху зі збереженням його попереднього вигляду, замурування стін замку в місцях обвалів, проведення розкопок нижнього поверху споруди. На підставі пропозицій академіка В. Леонтович подав в археологічну комісію новий проект і кошторис реставраційних робіт, який невдовзі був затверджений. Це відкрило шлях до фінансування широкомасштабних робіт в 1913 – 1914 роках з врятування найціннішої пам’ятки архітектури доби князів Острозьких, які увінчалися відкриттям у замку історичного музею 24 серпня 1916 року.

Академік Петро Покришкін у 1920 році прийняв священицький сан і посаду настоятеля церкви Лукояновського жіночого монастиря Нижегородської єпархії, де і помер 5 лютого 1922 року. 1925 року монастир Лукоянова був знесений разом із цвинтарем, тож могила заслуженого реставратора не збереглася.

Ведучий рубрики Микола МАНЬКО, заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острог

№ 29 від 18 липня 2015 р. Категория: Наш історичний календар | Просмотров: 210 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]