Неділя

21.04.2019

17:07

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Виставку присвятили острозьким татарам

У п’ятницю, 15 травня, в Музеї книги і друкарства відбулося відкриття виставки, присвяченої історії острозьких татар від XIV ст. до наших днів. Подія була приурочена до 71-ї річниці депортації кримських татар. Нагадаю, що 18-20 травня 1944 року бійці НКВС за наказом з Москви зігнали до залізничних вагонів майже все кримськотатарське населення Криму і відправили в бік Узбекистану 70-ма ешелонами. Це примусове виселення татар, яких радянська влада звинуватила в співпраці з нацистами, стало однією з найшвидше проведених депортацій в історії людства. 

Як розповіла завідувач Музею книги і друкарства Державного історико-культурного заповідника м. Острога Світлана Позіховська, ця експозиція представляє унікальні і рідкісні пам’ятки XVI-XIX ст.

– Коли ми почали працювати над виставкою, то віднайшли велику кількість дуже цікавих і вагомих оригінальних експонатів, деякі з них демонструються сьогодні вперше. Взагалі, ця тема – дуже важлива, адже упродовж усієї історії долі українського й кримськотатарського народу постійно перепліталися. І попри те, що пройшло стільки століть, і кримськотатарське населення трохи асимілювалося, генетична пам’ять народу збережена, що викликає велику повагу, – зауважила Світлана Володимирівна.

І справді, польсько-литовські татари попри певну асиміляцію з місцевим населенням, дуже довго зберігало свою віру, насамперед, завдяки толерантній політиці князів Острозьких, у володіннях яких усі етнічні угрупування мали можливість відправляти етнічні культи. В Острозі збереглася унікальна пам’ятка – рукописний Коран. Саме текст Острозького Корану ліг в основу першого українського перекладу Корану, здійсненого істориком Михайлом Якубовичем, який, до речі, також був на виставці та детальніше розповідав присутнім про експонати.

На експозиції було представлено унікальні пам’ятки, рідкісні речі, пов’язані з історією острозьких татар. Це і фотографії татарських родин, які проживали в Острозі, різні рукописи, молитви, портрети, одяг, посуд, речі побутового вжитку тощо. Завітали на виставку і представники місцевої влади, зокрема, перший заступник міського голови Ольга Логвін та голова Острозької районної ради Валентина Стрілецька. Привітав усіх з відкриттям експозиції директор Державного історико-культурного заповідника м. Острога Сергій Кибкало, який наголосив на тому, що зважаючи на події на сході України та ситуацію в Криму, ця тема для нас є дуже важливою і її не можливо було обійти. Взагалі, презентація експозиції проходило у вільному діалоговому форматі, кожен міг висловитись, поставити запитання. Організатори виставки подякували усім, хто долучився до її відкриття, допомагав у пошуку та підготовці експонатів. Отож, запрошуємо усіх зацікавлених острожан не лише ближче познайомитись з історією острозьких татар, а й таким чином вшанувати 71-річницю депортації кримськотатарського народу. 

Євгенія ПОЛІЩУК

№ 21 від 23 травня 2015 р. Категория: Культура і мистецтво | Просмотров: 228 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]