Середа

24.04.2019

18:50

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Вона прагнула розбудити душу людини

Найкраща квітка, яка розквітає в душі людини, – це вдячність. Старожили Острога добре пам’ятають тиху, спокійну, ввічливу, інтелігентну жінку. 5 квітня виповнилося б 105 років з дня народження Лідії Спаської, яка з 40-х років ХХ століття проживала в нашому місті. 

Народилася Лідія Спаська в Умані, навчалася в Луцькій гімназії. Художню освіту здобула у Варшаві, потім у Парижі в Академії Жульєна. У 1935 р. повернулася на Волинь, де поселилася в батьківському маєтку в с. Гавчинці. На прохання брата з кінця 40-х років переїздить до Острога. Якось взимку Лідія Іванівна отримала від музею замовлення намалювати картину про селянське заворушення в 1905 р. у Новомалині (нижнє фото). Дісталася пішки, в заметіль,  до села, оглянула руїни замку поміщика Довгелли. Зустрілася з людьми, що пам’ятали ті події. Так з’явилася її перша власна післявоєнна робота «Повстання селян в Новомалині в 1905 році». Це полотно принесло визнання, яке вселило віру в те, що вона художник. З цього часу копій майже не робила, а шукала й розробляла власні теми. Багато інших історичних полотен присвячено рідному Острогу.

У творчості художниці чільне місце займають портрети. Ще змалку вона довго вдивлялася в людські обличчя, чим спантеличувала незнайомих. За творче життя Лідії Спаської об’єктами її уваги стали сотні особистостей. У кожній вона знаходила щось добре, властиве саме цій людині.

Доля, закидаючи художницю в багато куточків колишнього Союзу, давала поживу для творчості. В Карпатах, на Кавказі, в Казахстані, в багатьох інших місцях талановита жінка створила десятки пейзажів, в яких земна краса постає в усьому її розмаїтті.

Із середини 50-х років минулого століття мисткиня відчула внутрішню потребу малювати ікони та розписувати храми. Її іконописні роботи стали окрасою храмів різних країн.

Образ умираючого на хресті Спасителя «Розп’яття», що Лідія Спаська намалювала для одного з вівтарів костелу Успіння Діви Марії в Острозі, вражає внутрішнім глибоким змістом, суть якого – в необхідності власної жертви і страждання для спасіння людства. Якось її ікона в острозькому Богоявленському соборі замироточила.

Ікони, портрети, історичні полотна, букети квітів, – у кожному її творі відчувається чуйна поетична душа та високий професіоналізм художниці. Її мистецтво, проникнуте добротою і любов’ю, розкриває духовні цінності, у яких є вищий сенс існування. Все це можна відчути, оглянувши виставку робіт Лідії Спаської, які експонуються в Острозькому краєзнавчому музеї.

Людмила КОЗЛОВСЬКА,
зав. художнім відділом КЗ «Державний історико-культурний заповідник м. Острога»

№ 14 від 4 квітня 2015 р. Категория: Культура і мистецтво | Просмотров: 272 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]