Неділя

21.04.2019

18:00

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Вшанували пам’ять безвинно загиблих

Вже давно склалася традиція, що 4 серпня острожани та гості міста поспішають в урочище Красностав, аби там вшанувати пам’ять безвинно вбитих в роки Другої світової війни німецькими загарбниками мешканців Острога. Не став винятком й цей важкий рік. Майже 40 острожан прийшло минулого вівторка, щоб покласти вінки та квіти до пам’ятних знаків. 

Перед покладанням квітів слово попросила голова єврейської общини Острога Марія Федорчук. Вона зазначила, що Голокост – це незаживаюча рана єврейського народу і не тільки його. Сімдесят чотири роки тому в урочищі Красностав і навколишніх територіях німецькими загарбниками було розстріляно більше 10 тисяч людей єврейської національності. Жорстоко вбивали всіх – старих та молодих, жінок та чоловіків, і навіть немовлят, які говорити ще не вміли, лише за те, що вони були євреями. Лише кільком десяткам з великої общини міста вдалося врятуватися.

До наших днів дожив мешканець Острога Василь Вальдман, якого врятували українці. Марія Олександрівна дякувала всім добрим людям і їх нащадкам, які неймовірно ризикували своїм життям і рідних, переховували євреїв від нацистів, чим врятували їх від знищення. Ті рятівники, які залишилися після війни живими і про їх подвиг було відомо, отримали високе звання від країни Ізраїль – Праведник народів світу. На Острожчині це – Федір Кондратюк, Ніна Садовнік, Степан Макаревич, Сергій Ніколайчук, Клавдія Рудюк та ін. Їх подвиг пам’ятатимуть вічно. Також виступаюча говорила, що нині в Україні війна, і що наша країна має залишитися цілісною і незалежною. Вона подякувала присутнім, що вони прийшли вшанувати пам’ять загиблих.

 

Євгенія Вальдман говорила про те, що в урочищі Красностав спочивають вічним сном рідні її чоловіка. Василеві Мусійовичу в ті страшні часи було лише 11 років. З величезними зусиллями єврейському хлопчикові вдалося врятуватися, бо допомогли добрі люди у Стадниках. Вона також говорила про роки німецької окупації, збір інформації про страшні події в Україні у роки війни, Голокост, зйомки фільмів, де записано спогади Василя Вальдмана, відвідання делегації з Німеччини, які також знімали фільм про злодіяння нацистів на нашій землі і те, що в групі були люди, які на колінах просили пробачення за злочини, вчинені у роки війни фашистами. В кінці свого виступу жінка розповіла про єврейку Блюму Штейнберг, яку загарбники розстріляли в Красноставі з однорічною дитиною. Якимось дивом зберігся її лист, написаний перед розстрілом. Про нього стало відомо не так давно. Не можна передати весь той жах, який відчувала жінка, знаючи, що її і дитину, яка ще тільки вчилася промовляти слово «Мама», чекає знищення.

– Вже впродовж багатьох років ми, острожани та гості міста, збираємося 4 серпня в цьому скорботному місці, аби вшанувати пам’ять безвинно розстріляних людей в роки Другої світової війни, – зазначив у своєму виступі міський голова Олександр Шикер. – Зі спогадів острожан відомо, що фашисти розстрілювали тут не тільки євреїв, але й українців, поляків та людей інших національностей. Хай всім їм земля буде пухом і вічна пам’ять. Пам’ятаючи про страшне минуле, сьогодні дуже важливо, щоб не допустити повторення страхіть минулого, щоб на землі панував мир. Але, на превеликий жаль, нині знову війна, вона палає на сході України і зачіпає всіх. Острожани, чим можуть, допомагають боронити рідну землю. Я вірю, що незабаром мир повернеться на нашу землю, тож бажаю всім, щоб він скоріше настав, а також здоров’я, Божого благословення, щастя та добробуту.­

Вінки та квіти разом з Олександром Шикером покладали до пам’ятних знаків в урочищі Красностав його заступник Анатолій Лисий, а також голова Острозької районної ради Валентина Стрілецька, заступник голови Острозької райдержадміністрації Богдан Турович, представники підприємств, установ та організацій міста. Вшановуючи пам’ять загиблих у роки Другої світової війни, вони запалювали свічки біля пам’ятних знаків. Того ж дня невелика делегація острожан побувала на окраїні Нетішина, де також нацистами були розстріляні мешканці Острога і де тепер знаходиться пам’ятний знак. Там також поклали вінок і запалили свічку…

Іван ПАВЛІВ

№ 32 від 8 серпня 2015 р. Категория: Події | Просмотров: 242 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]