Вівторок

23.04.2019

21:18

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

З історії нашого міста
Надзвичайно цікаво читати у вашій газеті публікації про історію нашого міста, його вулиць, будинків, людей, що жили і прославляли Острог. Недавно була публікація про вулицю ім. Князів Острозьких, на якій я проживаю. Дослідник не в повній мірі відтворив історію всіх будинків, де проживали знамениті острожани, але читати було дуже цікаво. Додам, що у будинку під номером 19 проживала на початку 20-го століття сім’я Антонових, син яких навчався в Острозькій гімназії і став начальником Генерального штабу під час Великої Вітчизняної війни. У будинку далі проживав адвокат Фрідрих. Родом він із села Дермань. Це єдина родина в селі, де батько, працюючи у Здолбунові на залізничній станції, за Польщі дав двом синам вищу освіту.

В Острозі з давніх давен проживали люди різних національностей: українці, росіяни, поляки, євреї та інші, у всіх них була своя культура. І цей конгломерат різних народів створив диво-місто, яке не можна порівняти ні з яким іншим невеличким містечком. Скільки різних назв вулиць, районів зберігають пам’ять минулих років, його жителів. А скільки будинків, які вирізнялися самобутньою архітектурою, перебуванням в них закладів освіти, торгівлі, культури та житлові уже назавжди щезли з лиця міста. Хотілося б більше знати про їх історію.

Студентам Острозької академії є великий шанс під час навчання долучитися до відтворення історії нашого міста. Це надзвичайно важливо для виховання у підростаючого покоління поваги до міста, гордості за його минуле, відповідальності за його майбутнє.

Після продажу будинку матері моєї дружини нам залишилася збірка польських книг (видання з 1890 по 1938 роки), яку вона ретельно зберігала з часів війни. Маючи польське коріння, вона не могла пройти мимо зруйнованих бібліотек, де залишалися без догляду книги польською мовою. Ознайомлюючись з ними, я знайшов багато цікавого. За десять років я вже можу сам читати їх в оригіналі.

Найбільше мене вразило те, що на книгах залишилися штампи з відомостями про належність їх певним бібліотекам. Таких різних бібліотек я нарахував більше десяти. Серед них такі: Професійна школа підвищення кваліфікації в Острозі, Бібліотека державної гімназії в Острозі, Бібліотека ім. Тені Рогозінської в Острозі на Волині, Спілка польська наукова в Острозі, Спілка прислужників ім. Станіслава Костки в Острозі, Бібліотека ім. Бокімера в Острозі, Бібліотека клубу «Огніво» в Острозі, Бібліотека семикласної початкової школи в Острозі, Школа початкова ім. Е. Ожешкової в Острозі, Школа ім. Короля Казиміра Великого в Острозі, Ремісниче училище столярів, ковалів в Острозі, Бібліотека державної гімназії ім. М. Конопницької в Острозі та інші. На мою думку, це реальне підтвердження існування цих освітніх закладів в Острозі у 20-30-х роках минулого століття, і велике поле для пошукової діяльності. Є штампи єврейською мовою, української бібліотеки довоєнного періоду.

Отже, якщо ця публікація зацікавить студентів академії, науковців, я із задоволенням поділюсь своїм книжковим надбанням. Номери домашнього та мобільного телефонів знаходяться в редакції газети.

Від редакції. Дуже вдячні нашому читачу за цікаві доповнення. Водночас звертаємось до інших читачів, краєзнавців, дослідників історії міста – якщо вам відомі цікаві факти про вулицю на якій мешкаєте чи інші, просимо звертатись в редакцію за тел. 2-26-04, або на мобільний 097-500-20-81 (вам зателефонують). Завчасно дякуємо за співпрацю. Спільно зробимо нашу газету цікавою!

Микола ХАВРУК
Просмотров: 327 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]