Неділя

21.04.2019

21:53

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

З присмаком суму і переживань

У неділю, 17 травня, у тиху вечірню пору в краєзнавчому музеї Державного історико-культурного заповідника м. Острога відбулися заходи з нагоди відзначення професійного свята хранителів історії та культури «Вечірні замкові гостини – 2015». Приємно, що на відміну від минулорічних святкувань, острожан і гостей міста на Замковій горі зібралося чимало. Господарями була запропонована цікава програма, під час якої можна було багато чого дізнатися, отримати задоволення від мистецтва, смачної каші та ін. 

Заходи почалися з урочистого відкриття свята. Воно відбувалося у найбільшому залі замку князів Острозьких. Завідувач відділу історії Марія Данилюк віршованими рядками говорила про замок, собор, Острог, князів, як велич краю, славетний пам’ятник епох, славу Волині та України. Слова поета про велич символів міста звучать у серці кожного жителя Острожчини, кожного, хто народився на нашій древній Острозькій землі. Було також наголошено, що древні княжі мури, які стоять в старовинному Острозі більше шести століть, бачили багато величі та слави, воєн і сліз, перемог і переможених, трагедій та свят. Ведуча нагадала про наближення декількох визначних ювілейних дат музейної справи Острога: 10 грудня цього року будемо відзначати 30-річчя другого в Україні Музею книги і друкарства, відкритого 1985 року в Луцькій вежі-брамі нашого міста; наступного року минає 630 років з часу першої писемної згадки про Дім Мурований в Острозі – головну вежу княжого замку, найдавнішу споруду Острога і нашого краю (1386 р.); також буде відзначатися 100-річчя з того дня, як 24 серпня 1916 р. у відреставрованому на народні пожертви замку відкрився історичний музей. А 11 серпня наступного року своє перше тридцятип'ятиріччя зустрічатиме Державний історико-культурний заповідник м. Острога.

У своєму вітальному слові директор Державного історико-культурного заповідника м. Острога Сергій Кибкало зазначив, що вже стало доброю традицією у травневі дні збиратися на Замковій горі, в замку князів Острозьких, і вітати гостей на Замкових гостинах. Так сталося, що свято музейників цього року відбувається в трагічні для України дні – коли вшановують пам’ять жертв політичних репресій в Україні. Сергій Григорович запропонував присутнім вшанувати їх пам’ять хвилиною мовчання, а потім говорив про створення краєзнавчого музею, заповідника, пам’ятки історії та архітектури, зібрані експонати, колишніх і теперішніх працівників, дякував їм за працю, вітав своїх теперішніх колег та ветеранів зі святом. У кінці виступу керівник заповідника вручив грамоти кращим працівникам, надані обласним управлінням культури, – старшому науковому працівнику Музею книги і друкарства Анатолію Хеленюку, старшому науковому працівнику відділу фондів Людмилі Назаровій, а також власні – Державного історико-культурного заповідника м. Острога: старшому науковому працівнику художнього відділу Наталії Шпакович, сантехніку Василю Яремчуку, старшому наглядачу Ользі Плісецькій, наглядачу Олені Росошиній.

Перший заступник міського голови Ольга Логвін, вітаючи працівників заповідника з професійним святом, зазначила, що присутніх в стінах древнього замку зібрала дуже цікава подія і почесна місія – прийшли привітати, низько вклонитися і подякувати людям, які оберігають наше минуле, тим самим даючи усім шанс на майбутнє. Сумлінна щоденна кропітка праця музейних працівників творить дива. І ми всі це бачимо і відчуваємо ауру цих стін і збережених пам’яток. На завершення свого виступу Ольга Андріївна побажала музейникам, їх родинам і всім присутнім міцного здоров’я, миру, злагоди, добробуту, спокою, щоб благословенною була їх життєва дорога. За сумлінну багаторічну працю, високий професіоналізм, археологічні дослідження пам’яток древнього Острога та з нагоди Міжнародного дня музеїв було нагороджено грамотою провідного наукового співробітника відділу охорони історико-культурної спадщини, археології та нумізматики Олександра Позіховського.

Також вітали зі святом музейників голова Острозької районної ради Валентина Стрілецька, заступник голови райдержадміністрації Богдан Турович. Вони також вручали почесні грамоти – директору КЗ «Державний історико-культурний заповідник м. Острога» Рівненської облради Сергієві Кибкалу, завідувачу відділу історії Марії Данилюк та заступнику директора заповідника з наукової роботи Миколі Маньку.

А потім на святі дякували за допомогу в придбанні експонатів, поповненні колекцій заповідника своїм меценатам – архієпископу Рівненському і Острозькому Варфоломію, Ользі Барановій, родині Бережнюків, Августу Вольському, Олександру Гуристюку, Анатолію Домничу, Любові Мельничук, художнику Юрію Нікітіну, Героєві Соціалістичної Праці Івану Новаку, директору Острозького заводу мінеральної води Олені Рудьо, краєзнавцю Ользі Руй, начальнику облуправління нацбанку Іванові Чуху, художнику Михайлові Якубовичу, Григорію Аршинову, Максиму Хорєву, які й нині підтримують тісні зв’язки з нашим музеєм. Також добрими словами згадували тих добродійників, які відійшли від нас давно і не дуже. Добрими словами згадували Людмилу Антонову, проф. Павла Жолтовського, Ольгу Константинову, Дмитра Красицького, проф. Володимира Леонтовича, балерину Ольгу Лепешинську, проф. Олега Заречнюка, проф. Григорія Логвина, острозьку художницю Лідію Спаську, священика Венедикта Туркевича, заслуженого діяча мистецтв Росії Ольгу Яновську, лікаря Рафаїла Шпізеля, учасників бойових дій Володимира Яцюка, Володимира Парфенюка, Михайла Мєшкова. Працівники заповідника бережуть глибоку повагу і вдячність творцям свого закладу – ініціатору реставрації замку, засновнику і першому завідувачу музею отцю Михайлу Тучемському, архітектору і реставратору Володимиру Леонтовичу, його науковому консультанту академіку Петру Покришкіну, голові Братства князів Острозьких Іллі Івашкевичу, численним відомим і невідомим жертводавцям на благородну справу. Пам’ять про засновників і працівників музею закарбована в назвах вулиць Острога – Михайла Тучемського, Йосипа Новицького, Петра Андрухова. Не забувають хранителі історії й тих людей, які зробили значний внесок в розвиток музейної справи на Острожчині – Михайла Струменського, Григорія Равчука, Олексія Фрідріха, Наталію Кващевську, Бориса та Асю Туржанських, Лілію Чикановську, Олександра Романчука та ін.

Із професійним святом музейників і присутніх своїми виступами вітали учні та викладачі Острозької дитячої музичної школи Іванка Примак, Катерина Єсіпова, Олександр Зеленюк, Надія Миклушина, Наталія Балаушко. У зв’язку з тим, що того дня вшановували жертв політичних репресій, звучала тужлива музика. У кінці виступів музикантів директор заповідника Сергій Кибкало подякував їм за прекрасний виступ, гостям – за те, що прийшли спільно відзначити професійне свято і запросив усіх на вулицю, де вже закінчували готувати смачну похідну князівську кашу, можна було постріляти з арбалета. А ще можна було безкоштовно відвідати експозиційні зали краєзнавчого музею. Пізніше, безпосередньо на вулиці, демонструвалися фільми про Острог, академію, Гальшку Острозьку, а також зняті в Острозі та Межирічі «Гетьманські клейноди». За приблизними підрахунками того дня, до опівночі, на Замковій горі побувало більше 450 осіб. А ще, до відкриття описаних вище урочистостей, в Луцькій вежі відбувся концерт артистів Рівненської філармонії, під час якого також звучали сумні мелодії і пісні. Тож можна з упевненістю констатувати – зважаючи на страшні повідомлення з Донбасу, святкування були з присмаком суму і переживань за долю України, її кращих синів, наших рідних і близьких, які опинились на війні.

Всеволод МОТОРНИЙ

№ 21 від 23 травня 2015 р. Категория: Події | Просмотров: 295 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]