Середа

24.04.2019

15:12

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Закон зобов’язує здійснити перейменування

У п’ятницю, 31 липня, відбулося засідання комісії Острозької міської ради стосовно перейменування вулиць міста. До її складу включені працівники виконкому міськради, депутати міськради, науковці Державного історико-культурного заповідника м. Острога та Острозької академії, представники громадських організацій. Розпочинаючи роботу, голова комісії – секретар міської ради Микола Добровольський – повідомив, що Верховною Радою України 9 квітня 2015 року прийнятий Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». Коротко його називають законом про декомунізацію. Відповідно до нього в Острозі необхідно прийняти рішення про перейменування кількох вулиць міста, які підпадають під дію цього Закону. 

Принагідно нагадаю, що згідно закону про декомунізацію відповідні місцеві ради та їх громади до 21 листопада мають визначитися з обранням нових або повернення історичних назв 22 містам, 44 селищам міського типу на території України. Серед них обласні центри – Дніпропетровськ, Кіровоград. Найбільше таких населених пунктів у Донецькій області – 20, Луганській – 17, Криму – 9, Дніпропетровщині – 6, Одеській – 4, Кіровоградській – 3, Херсонській – 2, Запорізькій, Житомирській, Харківській Чернігівській та Полтавській областях – по 1. У всіх областях України також необхідно перейменувати велику кількість сіл. Щоб визначитися із новою назвою, місцеві громади мають менше, ніж півроку – до 21 листопада. Опісля, впродовж 3 місяців, Верховна Рада ухвалить рішення про перейменування. Аналогічно впродовж цього терміну також мають бути змінені назви вулиць, площ, географічних об’єктів на територіях всіх населених пунктів. Рішення приймає відповідний орган місцевого самоврядування.

До назв, які слід змінити, належать ті, у яких використані імена (псевдоніми) осіб, які обіймали керівні посади в комуністичній партії (від секретаря райкому і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР, інших союзних або автономних республік, працівників органів держбезпеки. Підлягають зміні і найменування, у яких використано назви СРСР, УРСР, інших союзних або автономних республік та похідні від них, назви, які пов’язані з діяльністю Комуністичної партії (включаючи партійні з’їзди), річницею Жовтневого перевороту, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України.

Впродовж майже півтори години члени комісії обговорювали які і як необхідно перейменувати топоніми міста. Не всі назви підпадають під дію закону про декомунізацію, але було прийнято рішення й по площі Федорова, щоб потім уже не повертатись до цього питання. У підсумку на суд громадськості було одноголосно затверджено наступні пропозиції:

Центральний майдан міста на Майдан Свободи;

вулиця (вул.) Мануїльського – вул. Небесної Сотні;

вул. Островського – вул. Борецького;

вул. і провулок (пров.) Щорса – вул. Покровська і пров. Покровський;

площа Івана Федорова – площа Гальшки;

вул. Луначарського – вул. Агатангела Кримського;

вул. Жукова – вул. Сальського;

вул. Ватутіна – вул. Едельса;

вул. і пров. Кузнєцова – вул. і пров. Уласа Самчука;

вул. Сергія Лазо – вул. Олеся Гончара;

вул. Антонова – вул. Ступницького;

пров. Мічуріна – пров. Богуна.

Комісія запрошує мешканців міста до обговорення підготовлених пропозицій. Згідно законодавства, прийняті рішення ще далеко не остаточні, їм ще належить пройти стадію громадських слухань, запланованих на кінець серпня. Після цього комісія збереться у вересні для розгляду протоколів слухань і прийняття остаточних рішень. Їх на сесії міськради мають затвердити депутати.

Тих мешканців Острога, які проживають на вулицях, що підлягають перейменуванню, влада просить не турбуватися. Міняти документи городянам потрібно буде тільки у випадку, якщо вони захочуть здійснити які-небудь дії зі своєю нерухомістю, наприклад, продати, обміняти, подарувати. Внесення змін до правовстановлюючих документів на нерухоме майно у зв’язку з перейменуванням вулиці, на якій знаходиться цей об’єкт, чинним законодавством не передбачено, а тому вони діють і не вимагають заміни або отримання нового правовстановлюючого документа.

На завершення хочу зазначити, що закон про декомунізацію передбачає чіткі механізми протидії можливому саботажу з боку окремих місцевих рад та громадян. Якщо протягом 6 місяців місцева рада не виконає вимог закону і не демонтує комуністичні монументи чи не перейменує вулиці, у такому випадку обов’язок прийняти такі рішення покладається персонально на сільського, селищного, міського голову. Йому дається на це ще 3 місяці. Якщо і він саботуватиме прийняття такого рішення, то обов’язок очистити населений пункт від символів комунізму покладається на голову обласної державної адміністрації Він має завершити декомунізацію в області за 3 місяці, а методичну допомогу йому надасть Український інститут національної пам’яті (звісно, це крайність, і в мене сумнівів немає, що у нас, на Західній Україні, зрештою й центральній та північній, до такого також не дійде, але не сході і півдні – це можливо, там можуть бути навіть протести організовані клятою москалією та комуністами, які нею фінансуються). Діяльність підприємств, установ та організацій, які у встановлений термін не приведуть свої назви, документи, символіку у відповідність з законом, буде припинено в судовому порядку за поданням органів юстиції. Це стосується і громадських організацій та політичних партій, а також медіа, які займатимуться пропагандою тоталітарних режимів. Компартія, якщо тільки вона не змінить назву, символіку і програмні документи, мабуть буде також заборонена, як і інші партії комуністичного спрямування.

Хочу також наголосити, що люди, які будуть виготовляти чи поширювати комуністичну або нацистську символіку, пропагувати комуністичний чи нацистський режими, притягатимуться до кримінальної відповідальності. Для цього прийнято нову редакцію статті 436-1 Кримінального кодексу. Згідно неї, таких пропагандистів можуть засудити до 5 років, а якщо злочин учинять повторно або це зроблять представники влади чи організована група – до 10 років позбавлення волі. При цьому може бути конфісковано їхнє майно. Без сумніву, драконівські санкції покликані відбити охоту «гратися» із Законом. Навряд чи знайдеться хтось, наприклад, голова сільради чи керівник громадської організації, який захоче сісти навіть на 2 роки, лише за можливість помахати радянським прапором чи встановити погруддя Леніна. Хоча…

В наступному номері нашої газети ми почнемо друкувати розповіді про осіб і події, які незабаром мають з’явитися на мапі нашого міста.

Іван ГЛУШМАН

№ 32 від 8 серпня 2015 р. Категория: Вулиці Острога | Просмотров: 348 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]