Неділя

21.04.2019

21:57

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Згадуючи епоху Шпізеля
Лікар від Бога, допитливий краєзнавець та історик, природжений науковець, багатогранний ерудит, зразок безкорисливого служіння науці і просвітництву, щира і добра людина – ці всі характеристики, у повній мірі, стосуються одного з колишніх мешканців нашого міста – Рафаеля Шпізеля. 4 грудня виповнилося 85 років з дня його народження, але, на превеликий жаль, цієї людини вже більше 6 років немає серед нас.   

Рафаелу Срульовичу вдячні сотні, а може і тисячі людей, яким він врятував життя і здоров’я як талановитий хірург. Розпочинаючи хірургічну практику в Степані, готуючись до захисту наукової роботи, ставши кандидатом медичних наук і до смерті він вчився, багато читав спеціалізованої літератури, постійно вдосконалював свої знання і вміння. Це допомагало йому у складних випадках правильно діагностувати захворювання, вчасно і правильно провести хірургічну операцію, швидко поставити пацієнта на ноги. Дуже швидко заввідділенням здобув повагу і авторитет у людей, як висококласний спеціаліст і допитливий науковець.

Ще задовго до відновлення Острозької академії Шпізель почав досліджувати її спадщину і писав про неї, як колиску української освіти, і, звісно, медицини. Безумовно, що ініціатор руху відновлення Острозької академії Петро Андрухов радився із допитливим краєзнавцем та отримав своєрідну духовну підтримку своєї діяльності. В кінці 90-х років лікар і краєзнавець був одним із найактивніших учасників краєзнавчого товариства «Спадщина», найплодовитішим дописувачем у місцевій пресі та видавцем двох книг на краєзнавчу тематику.

Не помилюся, якщо скажу, що 70-80 роки були епохою Шпізеля у царині хірургії, а дев’яності та початок теперішнього століття – епохою у краєзнавстві. З сумом мушу констатувати, що після смерті Доктора, як люб’язно його називали друзі, його нішу у краєзнавстві, історії медицини, ніхто заповнити не зумів. Достеменно знаю, що у планах дослідника був намір підготувати ще дві книги з розповіддю про найбільш складні і цікаві випадки з його лікарської практики та про єврейську общину Острога, визначних єврейських вчених, дослідників, лікарів, але, на жаль, не встиг… Смертельна хвороба зруйнувала всі його плани влітку 2006 року…

Народився Рафаель Шпізель у м. Бричани (Молдавія) 2 грудня 1927 року у сім’ї євреїв середнього достатку. Після нападу німецько-фашистських загарбників він зазнав багато поневірянь, але зумів вижити у пеклі війни і Голокосту. У 1950 році закінчив Чернівецький медінститут і свою хірургічну практику почав на Рівненщині у райцентрі Степань. Коли той район ліквідували, Шпізеля направили працювати до Острога, де він у кінці 1953 року очолив хірургічне відділення Острозької ЦРЛ. На цій посаді працював майже 34 роки. Саме на основі матеріалів роботи в Острозі Рафаель Срульович захистив кандидатську дисертацію та видав монографію.

Рафаель Шпізель вписав яскраві сторінки в історію Острога, зробив значний внесок у розвиток та вивчення історії міста. Його праця наблизила славне минуле міста для нас та нащадків. Приємно, що громада нашого міста увіковічила його пам’ять у назві однієї з вулиць. Один з підприємців нашого міста, який зобов’язаний Доктору життям своїх близьких, готовий фінансувати видання книги про Р. С. Шпізеля. Робота над нею закінчується, але хотілося, щоб там було якомога більше цікавих фактів з життя цієї людини і помірна кількість загальних фраз. Тому прохання до наших читачів, хто пам’ятає цікаве із життя і діяльності Рафаеля Срульовича, телефонуйте в редакцію 2-26-04, або на мобільний 097-500-20-81. Спільними зусиллями ми увіковічнимо пам’ять про одного з непересічних мешканців нашого міста, щоб люди знали і пам’ятали його благородну роботу віками…

Іван ГЛУШМАН
№49 від 8 грудня 2012 р. Категория: Люди і час | Просмотров: 473 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]