П'ятниця

19.04.2019

17:50

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Згадувати важко, пам’ятати – треба!
Урочиста церемонія відкриття пам’ятника воїнам, які загинули під час війни в Афганістані, відбулась у п’ятницю, 18 травня, у міському сквері ім. Сагайдачного. Багато острожан, гостей міста, представники влади краю, ветерани афганської війни вшанували пам’ять тих, хто поліг у далекій країні, помер від фізичних і душевних ран після повернення додому, вклонялися живим героям. Присутні також побачили того дня прекрасний концерт, показові виступи воїнів спецназу, багато спілкувалися та фотографувалися.

Ще за півгодини до початку заходу на центральному майдані міста почала формуватися велика колона ветеранів афганської війни, громадськості. По військовій команді, у супроводі оркестру 13 армійського корпусу, вона вирушила до скверу, де на дійство вже очікувало чимало бажаючих стати свідками вікопомної події, мирно «відпочивав» гвинтокрил, який перед тим облетів Острог і приземлився неподалік накритого білим парашутом пам’ятника. Неподалік стояли також бронетранспортер, пожежний автомобіль. Ще задовго до початку мітингу там лунали мелодії на військову тематику. Коли колона приєдналася до тих, хто очікував свята, розпочалася урочиста церемонія відкриття пам’ятника «І біль священний ділимо навпіл».

Своєрідний тон і настрій заходу надав театралізований фрагмент бою в афганському небі, під час якого пострілом душмана було пошкоджено гелікоптер. Пілот не встиг покинути машину, лише попрощався із друзями і життям. Ведуча – директор міського Центру культури і дозвілля Світлана Панченко у поетичній формі, риторично спитала – хто ж відповість за тисячі смертей наших земляків, понівечені юні долі, біль і горе, завдана людьми придумана війна. На жаль, відповіді на ці запитання немає…

Після виконання державного гімну слово надали міському голові Олександру Шикеру. Він зазначив, що ця подія є хвилюючою і довгожданою:

– Сьогодні сотні острожан і гостей міста зібралися на урочисту подію, щоб стати свідками відкриття па­м’ятника тим, хто з честю виконав свій інтернаціональний і солдатський обов’язок. Разом з тим цей пам’ятник має стати пересторогою тим, хто закликає до насилля, буде нагадувати нам про жорстоку війну, з якої не повернулися чиїсь батьки, сини, дочки. Бажаю присутнім, в першу чергу ветеранам афганської війни, міцного здоров’я, наснаги, терпіння, Божого благословення, – сказав міський голова, вклонившись їм.

Перший заступник голови РОДА, депутат обласної ради Анатолій Юхименко, голова Острозької РДА Рустам Хутиз, голова Української Спілки ветеранів Афганістану, учасник бойових дій, генерал Сергій Червонописький, заступник командувача Рівненського військового корпусу, полковник Володимир Яцентюк говорили про пам’ятник як символ нашої пам’яті про тих, хто пройшов афганську війну, ставлення до афганської війни народу, держави, жахливі цифри загиблих в далекій країні і померлих після виводу військ; закликали присутніх пам’ятати подвиг солдатів і бути вдячними їм за героїзм; висловлювали подяки тим, хто приклав свої руки і душу, надав кошти для створення монументу та ін.

Право відкрити пам’ятник воїнам, які загинули під час війни в Афганістані, було надано Острозькому міському голові Олександру Шикеру, голові Острозької РДА Василю Думі, першому заступнику голови РОДА Анатолію Юхименку, учасникам бойових дій в Афганістані – генералу Сергію Червонопиському та голові Острозької організації Української Спілки ветеранів Афганістану, полковнику Володимиру Гурницькому. Вони перерізали символічну стрічку, а потім під оплески присутніх, величну і проникливу мелодію, яка звучала з динаміків, зняли парашут і присутні побачили прекрасний монумент.

Після цього кульмінаційного моменту – відкриття фігури пам’ятника, прозвучали слова ведучої, які здавалося б проймають до глибини душі про те, що згадувати про загиблих важко, думати гірко, не пам’ятати неможливо. Ніхто з них не думав про безсмертя, та лишаться вічно живими: Олексій Андрєєв, Андрій Баран, Юрій Велігурський, Віктор Климак, Олександр Соколюк, солдати з Острожчини, які не повернулися живими додому. Не відболить це горе, не виплачеться і не відпечалиться на нашій землі, допоки житимуть батьки – сини яких загинули на тій війні. На цій ноті до слова було запрошено Катерину Климак – маму воїна-інтернаціоналіста, який загинув у далекій країні. Катерина Афанасівна зазначила, що відкритий пам’ятник потрібний більше живим, ніж загиблим, щоб вони пам’ятали ту страшну війну, на якій загинули тисячі синів і дочок України. «Нехай кров наших дітей повернеться пересторогою для молодого покоління. Хай завжди буде ясне небо, ніколи не буде війни, у всіх буде щасливе життя, хай живе пам’ять про загиблих у серцях людей теперішніх і наступних поколінь!» Вірш «Ждала мати сина» прочитаний жінкою у кінці виступу викликав сльози на очах не тільки жалісливих жінок, але й суворих на вигляд ветеранів афганської війни, мужніх чоловіків.

Голова Острозької організації Української Спілки ветеранів Афганістану, ініціатор створення пам’ятника Володимир Гурницький, звертаючись до всіх присутніх, а головним чином до своїх бойових побратимів, які прибули на свято пам’яті із Білорусі, Молдови, Росії, різних областей України зазначив, що відкриття пам’ятника для учасників бойових дій в Афганістані дуже важкий день, а водночас приємний – він повертає їх на війну, примушує згадати всіх загиблих побратимів, полеглих на тій землі, а приємний тому, що на цю важливу для нашого краю подію прибуло багато гостей, друзів, які готові розділити радість і сум. «Ще там на афганській землі багато хто з нас мріяв, давав собі клятву, що повернувшись додому, буде ставити пам’ятники в честь загиблих, вшановувати їх пам’ять. Навіть там, у дуже важких умовах, ми робили пам’ятники у вигляді шматку руля машини, відбитого ствола, бетонували колеса, згадували імена наших загиблих друзів!» – зі щемом у душі, ледь стримуючи сльози говорив Володимир Феліксович. На завершення ветеран афганської війни побажав усім присутнім щастя, здоров’я, мирного неба, ніколи не знати страхіть війни, закликав пам’ятати подвиг юнаків, яких доля закинула у далеку країну – «Нет большей той любви, чем кто положит душу за други своя». Вічна пам’ять полеглим, слава живим!» – після цих слів було оголошено хвилину мовчання, пролунали залпи салюту.

Обряд освячення щойно відкритого пам’ятника провів архієпископ Рівненський і Острозький Варфоломій. Після цього представники організацій, установ, підприємств міста, ветерани афганської війни покладали вінки та квіти до пам’ятника. Їх лягло до монументу не один десяток. Після цього пролунала душещемлива мелодія у виконанні ансамблю скрипалів дитячої музичної школи (худ. керівник Інна Хмарук).

Незвичним, вражаючим видовищем була демонстрація рукопашного бою військовослужбовцями підрозділу глибинної розвідки. Хлопці демонстрували неабияку силу, спритність, витривалість, вміння нападати, захищатися, звільнятися із пастки, розбивали руками цеглу, ходили по битому склі і лягали на нього. Все це супроводжувалось пострілами холостих патронів, шумовими та візуальними ефектами.

А завершилося свято пам’яті в Острозі виступом ансамблю афганської пісні «Долг» (Тернопіль). Воїни-афганці під час їх виступу, танцювали, а коли звучала пісня «Віват, шураві», обнявшись, біля 50 осіб співали разом із професійними співаками. А ще острожани і гості міста мали можливість скуштувати два види смачної солдатської каші, придбати напої від Острозького заводу мінводи, солодощі. Свято вдалося, воно було грандіозним і запам’ятається острожанам надовго.

Острозька міська рада дякує за сприяння та допомогу в організації свята Анатолію Юхименку, голові РДА Василю Думі, директору Острозького психо-неврологічного інтернату Олександру Дмитруку, КП «Водоканал».

Іван ГЛУШМАН

Просмотров: 863 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 5.0/12
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]