Неділя

19.05.2019

23:38

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Знайдено нові археологічні скарби
Напередодні відзначення в Україні Дня археолога я звернувся до відомого на Рівненщині дослідника старовини, заступника директора дочірнього підприємства «Рівненська старовина» Державного підприємства «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології Національної академії наук України Богдана Прищепи з проханням розповісти про нові археологічні розкопки, які проводяться у нашому місті. 

– Не таємниця, що Острог є своєрідним «клондайком» для археологів. Планомірні дослідження тут були започатковані ще у 2004 році. З того часу ми уже працювали на кількох ділянках – біля костелу Успіння Пресвятої Богородиці, на місцях будівництва Миколаївської церкви, нового корпусу Національного університету  «Острозька академія»,  торгового комплексу «Riches».

Більшість робіт проводилася у 2007-2008 роках. Цього року ми досліджували котлован, де незабаром буде споруджуватись північне крило гуманітарного корпусу НаУОА. У минулому там серйозних робіт не проводили. Нещодавно з ініціативи ректора Ігоря Пасічника, за матеріальної підтримки університету ми почали дослідження і там. Були виявлені дуже цікаві речі, які розширюють уявлення про минуле Острога. Хочу зазначити, що їх детальне вивчення триває і можна говорити лише про попередні висновки.  

– Що ж там вдалось знайти цікавого?

– Якщо говорити з точки зору істориків, архео­логів, то там виявлено дуже цінні і цікаві артефакти, зокрема, сло­в’ян­ське житло. Ми визначили, що воно існувало в X столітті. Ми встановили, що це класичне для того часу житло – напівземлянка. Воно мало заглиблений в землю котлован, десь на 60-70 сантиметрів, а розміри були приблизно 2,5 метри на 3. У кутку виявленого приміщення була велика піч-кам’янка. Вони були поширені  у період формування ранніх слов’ян, починаючи з V-VI століття.­

У середині виявленого житла ми знайшли уламки посуду, кістяні вироби, точила. Ці знахідки вказують на те, що поселення тут почало формуватися приблизно тисячу, а може трохи раніше, десь 1050 років тому. Ми робимо попередній висновок, що у середині Х століття там жили люди.

Виявлене житло дало можливість визначити північну межу розселення людей у середньовіччі на території Острога. Раніше ми детально досліджували  замок князів Острозьких, дитинець, пригородок, стару центральну частину, а ось до окраїн справа не доходила. Ми знайшли північну чи північно-західну окраїну поселення Х століття. Цікаво, що у той час місто дуже швидко зростало, дуже стрімко. У той час відбувалися потужні міграції населення, різко збільшувалась його кількість. Острог із невеличкого слов’янського поселення перетворюється на потужне, із фортецею, яке мало площу близько 3 гектарів.

Неподалік згаданої будівлі ми знайшли рештки ще однієї. Вона існувала за доби князів Острозьких, десь у другій половині ХІV століття, на початку ХV. Це був час, коли князі Острозькі тільки починали формувати свої земельні володіння. І Острог у той час був їх центром і, вочевидь, він інтенсивно розбудовувався.

Ну і крім того, досить багато матеріалів датуються уже пізнім середньовіччям – ХVІ-ХVІІ століттям. Перш за все це різноманітні монети. У нас в колекції є цікава середньовічна монета, дуже популярна в ті часи у Європі, яка мала обіг майже на всій її території – талер. Це велика срібна монета, масивна. Як правило, вона рідко зустрічається, найчастіше у скарбах. Нам приємно, що ми знайшли її в Острозі. Це свідчить про те, що місто мало міжнародні зв’язки. Знайдено також багато монет ХVІ-ХVІІ століття. А ще ми знайшли унікальну татарську монету  кінця ХІІІ ст.  

Розмову записав Іван ГЛУШМАН
№32 від 11 серпня 2013 р. Категория: Історія, краєзнавство і туризм | Просмотров: 301 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]