Неділя

21.04.2019

21:52

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Знайомтеся, ведучий рубрики – Микола Манько!

Кожного випуску читачі нашої газети мають можливість поповнити свої знання з історії нашого краю, познайомитися з досі незнаними нам історичними постатями, доля яких пов’язана з Острожчиною, дізнатись про унікальні історичні факти, мало ким досліджені та вивчені. Йдеться про постійну рубрику «Замкової гори» – «Наш історичний календар», а точніше про її незамінного ведучого, краєзнавця, дослідника Великої Волині, людину енциклопедичних знань – Миколу Манька. Отож, нарешті прийшла пора познайомити наших читачів ближче з цією особистістю. 

Микола Манько – автор трьох книг, десятків енциклопедичних статей, публікацій в наукових збірниках, Почесний член Всеукраїнської спілки краєзнавців (нині Національна спілка краєзнавців України). Основні напрями його наукових досліджень – історичне краєзнавство Острожчини та історія музейної справи і краєзнавчих досліджень. Також він – співавтор монографії «Новомалин у просторі і часі: краєзнавче дослідження волинського села», яку було визнано кращою книгою Рівненщини 2014 року.

Написання монографії по історії саме цього села не є випадковим, адже дослідник народився у Новомалині. Про нього чоловік розповідає з трепетом та любов’ю, наводить цікаві факти з його життєпису.

– Я з мальовничого села, яке має тисячолітню історію. Мені пощастило встановити дату першої писемної згадки про село – 1437 рік. А поруч моєї сільської школи Новомалинський замок – не набагато молодший за Острозький. Навчався я в школі, яка заснована в 1877 році. При ній в 1905 році було відкрите вчительське відділення, отож Новомалинська школа свого часу готувала вчителів, – зазначає краєзнавець.

Про шкільні роки Микола Павлович також згадує з посмішкою. Каже, що з дитинства цікавився історією, ще в молодших класах перечитав Українську радянську та «Большую советскую» енциклопедії.

– Що буду істориком – знав ще в 4 класі, – стверджує чоловік.

Окрім історії, йому подобалась географія, любив розв’язувати завдання на логіку. У 8-му класі зайняв ІІ місце на обласній олімпіаді з географії та ІІІ – з математики. Дослідник розповідає, що на олімпіаді з математики розв’язав лише одну логічну задачу «Як виявити фальшиву монету?», запропонувавши кілька способів, однак цього вистачило, щоб посісти призове місце. Після цього його запрошували у фізико-математичний ліцей при Київському університеті. Однак, з геометрії пан Микола склав іспит на 4, і через той предмет, з якого був лауреатом олімпіади, не отримав медаль.

Після закінчення Острозької СШ № 1 (8 класів навчався у Новомалинській) Микола Манько вступив на історичний факультет Київського Державного університету ім. Т. Шевченка. Після п’яти років навчання ще 5 років викладав історію та політичну економію в середньому профтехучилищі м. Андрушівка на Житомирщині. У вільний час відвідував Житомирський архів, адже Житомир – наш історичний адміністративний центр Волинської губернії.

У 1990 році Микола Манько повернувся на свою малу батьківщину. І з 14 серпня того ж року, ось уже 25 літ, Микола Павлович працює в Державному історико-культурному заповіднику м. Острога, спочатку – старшим науковим працівником відділу історії та завідувачем цього відділу, згодом – вченим секретарем, а з 2003 року і донині – заступником директора з наукової роботи.

Упродовж цих років Микола Манько невтомно трудиться на дослідницькій краєзнавчій ниві, відкриває нові факти, документи, постаті, що причетні до історії й становлення Острожчини і не тільки. Також він – голова Острозького науково-краєзнавчого товариства «Спадщина» ім. князів Острозьких, голова оргкомітету наукових конференцій «Острог на порозі 900-річчя», «Острозькі краєзнавчі читання», «Історія музейництва, пам’ятоохоронної справи, краєзнавства і туризму в Острозі та на Волині» тощо. Микола Павлович – упорядник та голова редакційної групи «Острозького краєзнавчого збірника» (сім випусків – 2004, 2007, 2008, 2010, 2012, 2013, 2014 рр.), наукових збірників «Історія музейництва, пам’якоохоронної справи, краєзнавства і туризму в Острозі та на Волині» (три випуски – 2006, 2009, 2011 рр.), «Волинська книга: історія, дослідження, колекціонування» (два випуски – 2005, 2013 рр.).

За наукові, творчі та професійні здобутки нагороджений Почесною грамотою Рівненської обласної державної адміністрації та Почесною грамотою Кабінету Міністрів України. Сьогодні Микола Манько працює над найцікавішим, за його словами, напрямом дослідження – нащадки князів Острозьких, і науковець уже дослідив, що практично усі монархи нинішньої Європи є нащадками жінок з роду князів Острозьких. Але про це він розповість нам згодом у рубриці, а поки що ми бажаємо Миколі Павловичу з нагоди професійного свята здоров’я, довголіття та нових відкриттів! 

Євгенія ПОЛІЩУК

№ 20 від 16 травня 2015 р. Категория: Люди і час | Просмотров: 196 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]