Неділя

21.04.2019

21:06

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

«Золота година» та фатальні п’ять хвилин…

Чоловіка подряпав… кіт; жіночку покусала собака; у вогні загинула людина; в одному з будинків повісився селянин; на трасі сталося моторошне ДТП; працівника вразив електрострум… – ні, це не сюжет фільму жахів – це все перелік подій, які сталися останнім часом у місті та районі. Наслідки могли б бути менш важкими, якби… якби не відсутність елементарних знань! 

А вони життєво необхідні, адже кожного п’ятого зі ста загиблих можна було б врятувати, якби поряд опинилася людина, яка би знала, що робити. Та й ускладнення у тих, хто отримав першу медичну допомогу впродовж 30 хвилин після травми, виникають удвічі рідше! У повсякденному житті екстрені ситуації виникають несподівано. Це можуть бути забої, розтяги, переломи; відмороження або теплові удари; ураження електричним струмом чи утоплення. Такі ситуації, як правило, розвиваються стрімко і часто без людей поруч зі спеціальною медичною підготовкою. А неправильні дії оточуючих замість допомоги – принесуть шкоду! Часто люди не знають елементарного – як перев’язати рану, виміряти температуру тіла, артеріальний тиск та інші нескладні правила надання первинної допомоги.

Наприклад, мало хто знає, що врятувати життя оточуючих може така незначна деталь, як присутність у вашій кишені валідолу чи нітрогліцерину. Буває, що людині поруч з вами стало зле, і одна таблетка, лише одна пігулка, яку ви їй подали, врятує або продовжить життя!

Про це, і не лише про це, йшлося у вівторок, 28 жовтня, в Національному університеті «Острозька академія» на заняттях по наданню першої медичної допомоги. Проводили заняття медики, представники Товариства Червоного Хреста України Марія Дячук та Ірина Миколаївна ….. Вони, по-перше, нагадали чимало відомого ще зі шкільної лави, а, по-друге, ознайомили присутніх – студентів гуманітарного, правничого факультетів, романо-германських мов та інших підрозділів – з новими способами надання першої долікарської допомоги.

Приємно, що були присутніми викладачі університету. І навіть сам ректор академії Ігор Пасічник погодився бути «наочним посібником», аби можна було продемонструвати різні способи накладання пов’язок при пораненнях. Цікавим було повідомлення і про те, що під час кривавих подій на Майдані було використано нове позначення поранених. Так, якщо людина була легко поранена, їй на пов’язці ставили фломастером зелену літеру «З». І лікарі в медзакладах знали – такі поранені можуть почекати своєї черги. Тих, кого хотіли врятувати, а – не зуміли, чи не встигли, і вони загинули, позначали чорною літерою «Ч» (і медики в шпиталях знали, що ці взагалі можуть довго чекати). А от тих, кого привозили чи приносили з червоною позначкою «К» – оперували чи надавали допомогу негайно!

Про «золоту годину», коли вдається надати якнайякіснішу допомогу, напевне, більш відомо. Першу годину медики називають «золотою» через те, що часто постраждалий балансує на межі життя і смерті. Пояснюється це тим, що максимальні компенсаторні функції організму людини, при виникненні раптових і серйозних ушкоджень, можуть ефективно підтримувати стабільний стан саме впродовж такого відрізку часу. І втримати потерпілого на цьому світі може той, хто зуміє надати першу допомогу до прибуття «швидкої». У військовій медицині теж є ключове поняття «золота година» для надання допомоги пораненим на полі бою: якщо діяти миттєво, це врятує життя 90% солдатів. Зволікання смерті подібне – затримка в наданні допомоги лише на дві години призводить до того, що число тих, що вижили після поранення, стрімко падає аж до 10%.

Щодо фатальних п’яти хвилин. Людину після зупинки серця можна оживити навіть після кількох годин! А от якщо не дати мозкові «відродитися» через п’ять хвилин, то людина буде жити. Але… відімре кора головного мозку. І людина таки житиме. Але буде вже… «овочем».

Такі заняття, як в Острозькій академії, без сумніву, вкрай потрібні. І недаремно про його проведення просили самі студенти! Очевидно також, що кожна людина повинна мати відповідні навички, і навчатися цьому потрібно ще зі шкільної лави. Особливе значення в реаліях сьогодення має вміння надати домедичну допомогу пораненим під час збройних протистоянь та транспортувати пораненого в сектор укриття. 

Олександр ГЛАДУНЕНКО

№45 від 1 листопада 2014 р. Категория: Медицина і здоров'я | Просмотров: 551 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]